Данило ГЕТМАНЦЕВ: "Усе почалося з маленького напівпідвального приміщення та штату із трьох юристів"

Інтерв'ю з Президентом ЮК Jurimex проф. Данилом Гетманцевим

"ФІНАНСОВЕ ПРАВО ЯК ЗА ЧАСІВ ЦАРАТУ, СРСР, ТАК І СЬОГОДНІ СПРИЙМАЄТЬСЯ НЕ ЯК САМОДОСТАТНЄ ПРАВОВЕ ЯВИЩЕ, А ЯК НАБІР ІНСТРУКЦІЙ ДЛЯ РУЧНОГО ПЕРЕРОЗПОДІЛУ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ"

- Даниле Олександровичу, на сьогодні Ви, мабуть, найкращий фахівець із податкового права в Україні. Ви відразу зрозуміли, що ця галузь права – "Ваша", чи був шлях спроб і помилок?

- Усе-таки, я не згодний із титулом "найкращий". Насправді у нас чимало гарних фахівців у сфері оподаткування. Безперечно, їх менше, ніж вимагає ринок, про що свідчить підвищений попит на юристів-податківців, порівняно з іншими кваліфікаціями. Однак ми намагаємося виправити ситуацію.

У фінансове право я прийшов під час навчання у магістратурі. Мені здалася ця галузь цікавою попри те, що вона не була занадто популярною серед студентів, на відміну від цивільного або кримінального права. Після завершення навчання цей вибір став більш усвідомленим, тому вступивши до аспірантури, я знову обрав спеціалізацію "Фінансове право". До податкового права я прийшов дещо пізніше – уже після того, як захистив дисертацію з банківського права. І цей вибір був також свідомим.

- Пригадаєте Вашу першу вагому в усіх сенсах перемогу на ниві податкової практики?

- За час моєї практики – а я практикую у податковому праві вже більше 15 років – були різні справи. Специфіка саме цієї категорії справ полягає у тому, що вартість справи, у звичному розумінні цього поняття, для юристів у переважній більшості випадків не співпадає із справжнім її значенням для клієнта. Ви можете виграти або програти справу на 1 грн, що потягне за собою нарахування (або навпаки звільнення від сплати) величезної суми податку. Крім цього, податкові справи можуть бути взагалі немайновими. Я пригадую, як нам вдалося в дрібній справі на 340 грн штрафу довести відсутність обов’язку величезної мережі рітейла вести облік своїх операцій із використанням РРО, що звільнило мережу від обов’язку з придбання 3500 касових апаратів. Це була дуже значна перемога, особливо, якщо зважити на те, що на початку 2000-х рр. більше 90% справ вирішувались на користь податкової адміністрації.

- Фіскальна функція держави та її реалізація – один із стовпів існування самої держави та її апарату. Очевидно, що податкова сфера й політика мають точки перетину. Вам, Вашій компанії доводилось зазнавати побічних ефектів таких точок?

- Як говорив не модний сьогодні Володимир Ленін, політика є концентрованим виразом економіки. Безперечно, фінанси нерозривно пов’язані з політикою. Фінанси є найефективнішим інструментом управління суспільством, саме тому будь-яка влада використовує їх для досягнення своїх цілей, які багато в чому далекі від декларованих. До того ж, у нашій країні до державних фінансів та фінансового права завжди ставилися без зайвих комплексів. Про це досить влучно говорить в своїй монографії Сергій Запольський. Фінансове право як за часів царату, СРСР, так і сьогодні сприймається не як самодостатнє правове явище, а як набір інструкцій для ручного перерозподілу грошових потоків.

Чи не кожна справа з оподаткування є тією або іншою мірою політичною. Сьогодні ми вже не відчуваємо відвертого тиску податківців на суд з метою прийняття того або іншого рішення. Однак ще 4 роки тому це було реальністю. Протистояти доводилося усьому державному апарату. Нині ситуація, вочевидь, краща, однак з’явились інші проблеми, адже попри гучні заяви влади судова система не стала менш керованою.

"ОТОТОЖНЮВАТИ ПРАВО ІЗ БОРОТЬБОЮ ЗА ВЛАДУ ОЗНАЧАЄ ПРИМЕНШУВАТИ ЙОГО РОЛЬ"

-  Один із класичних представників правничої доктрини називав право "наукою політичною". З огляду на Ваш величезний досвід, Ви можете з ним погодитися?

- Скоріше, ні. По це можна довго говорити, але на моє переконання, право як суспільне явище виникло задовго до появи держави та додержавних утворень, а отже політики як такої. Це правила співжиття людей у суспільстві, це його справжня основа, що існує з того самого моменту, як людина усвідомила себе людиною – біосоціальною істотою. Величезний, основний блок правових норм присвячений не боротьбі в суспільстві за владу, а регулюванню взаємовідносин між людьми поза відносинами влади-підпорядкування. Це пізніше (з XVII ст.), із створенням системи національних держав право було монополізоване державою, як і інші інститути суспільства (освіта, наука, армія тощо). Однак і сьогодні право виходить далеко за межі політики як такої. Тому ототожнювати право із боротьбою за владу означає применшувати його роль.

- Чого, на Вашу думку, не вистачає сучасній податковій системі України та податковому законодавству, у тому числі, щоб набути стабільності?

- Не вистачає системної податкової політики. Держава повинна знати, що вона робить сьогодні, що зробить завтра, а що післязавтра. Як, чим відповість на виклики сьогодення. На жаль, політична нестабільність породжує нестабільність фінансову, адже фінанси – це лише один бік суспільного життя. Тому на мою думку відсутній рецепт миттєвих покращень. Все це поступ.

- Ваш внесок у розвиток вітчизняного податкового права важко переповісти. Залишимо читачам ознайомлення із ним у відкритих джерелах. Які плани у Вас надалі у цій сфері?

- Можна говорити не про мої плани, а про плани нашої команди. Наступного місяця світ побачить передостання книга нашої податкової серії, присвячена оподаткуванню доходів фізичних осіб. Таким чином, на часі написання ще одного видання, що було нами відкладене у зв’язку з невизначеністю перспектив податку на прибуток. Сьогодні, коли держава врешті-решт відмовилася від авантюрної ідеї податку на виведений капітал, ми продовжуємо роботу над завершальним виданням серії – корпоративним податком. Безперечно, продовжується наша робота над Taxlink.ua, який вже сьогодні є найбільшим зібранням аналітики та судової практики з оподаткування в Україні. Хочемо реалізувати свою давню мрію – перейти до іноземних податків (сьогодні у нас в базі тільки ПДВ країн Європи). Крім цього, протягом наступного року ми доповнимо та допишемо все, що стосується бюджетного та банківського права. Таким чином, Taxlink.ua стане платформою не тільки про податки, а й про фінанси загалом. З наступного року ми даємо початок такій навчальній сертифікаційній програмі "Податковий юрист" для людей з вищою юридичною освітою, що бажають підвищити рівень своїх знань в податках. Переконаний, буде цікаво.

- Ви не просто правник, а і, як це сьогодні називають, "юридичний бізнесмен". Відомо, що заснована Вами компанія Jurimex бере свій початок з 2003 року. Як усе починалося?

- Розповідати можна дуже довго, але скажу коротко й влучно: усе почалося з маленького напівпідвального приміщення біля Бессарабки та штату із трьох юристів. Нині ж наша команда налічує понад 100 працівників, фахівців у галузі права.

- Чим тоді відрізнявся юридичний бізнес від сьогоднішнього?

- Багато речей були простішими. Але з дечим насправді було дуже складно. У пострадянському суспільстві було практично неможливо пробитися без грошей та зв’язків (а в нас їх не було). Мені здається, сьогодні можливостей для молоді є набагато більше.

"Я ОСОБИСТО ЩАСЛИВИЙ З ТОГО, ЩО ЗА СТІЛЬКИ РОКІВ НАМ ПОПРИ ВСЕ ВДАЛОСЯ ЗІБРАТИ ТАКУ ВЕЛИКУ КОМАНДУ ОДНОДУМЦІВ, СПРАВЖНЮ СІМ'Ю, В ЯКІЙ ЛЮДИ ДИВЛЯТЬСЯ НА СВІТ ОДНАКОВО"

- Jurimex – доволі диверсифікована компанія з низкою практик. Яка місія об'єднує усю Вашу команду?

- Про нашу Місію можна дізнатися у нас на сайті. Але якщо коротко, для нас важливо, щоб організація не просто заробляла гроші, а приносила користь суспільству та людям, які в ній працюють. Користь не тільки матеріальну. Ми багато послуг надаємо на засадах pro bono, видаємо книжки, підтримуємо молодь, сприяємо розвитку своїх колег. Я особисто щасливий з того, що за стільки років нам попри все вдалося зібрати таку велику команду однодумців, справжню сім’ю, в якій люди дивляться на світ однаково. Я переконаний, що світ змінюється. Ми є свідками великої трансформації, переходу людства до іншої парадигми, де держава не буде вже відігравати таку вирішальну роль в житті суспільства, як з часів Вестфальского миру. Сьогодні міжнародні структури іноді є потужнішими, ніж держави. Ми переходимо до полісуб’єктності як на міжнародній арені так і всередині країн. І кожна структура буде тим успішнішою, чим скоріше знайде своє місце в новій парадигмі. Власне, знайти своє місце в цьому мінливому світі та забезпечувати сталий розвиток кожного члена нашої команди та приносити користь людям навколо нас – і є нашим завданням.

- Ви давно здійснюєте викладацьку практику. Подекуди у коридорах “Червоного” Вас називають одним із найсуворіших викладачів. На Вашу думку, податкове право може вивчатися як складова фінансового чи потребує виділення в окремий курс?

- Якщо ми говоримо про нормативний курс – безперечно, ні. Податкове право та податкові відносини мають сенс тільки в тому випадку, якщо вони нерозривно поєднані з бюджетними відносинами і бюджетним правом. Цю дволанцюговість фінансів повинні чітко усвідомити студенти на початку вивчення фінансового права та пронести через все професійне життя. Фінансове зобов’язання є двостороннім. Держава тільки у тому випадку має право вимагати сплати податку, якщо забезпечує прозоре ефективне та законне витрачання коштів. Це основа, підвалина фінансового права.

- Не зарано вивчати таку багатогранну галузь, як фінансове право, на 2 курсі?

- До цього є різні підходи. Фінанси пронизують собою всі інші галузі права. А юрист-податківець не може практикувати без знання цивільного, адміністративного, кримінального права. До того ж, фінансове право є складнішим для розуміння, ніж право кримінальне або цивільне. Тому, можливо, і є сенс перенести вивчення предмету на 3-ій курс. З іншого боку, як свідчить досвід, студенти, які мають бажання вчитися та вчаться, добре опановують предмет і на 2-му курсі, а тим, хто такого бажання не мають навряд чи допоможе зміна навчального плану.

- Дякуємо за розмову, пане професоре. На фінал – як завжди, традиційне бліц-опитування.

1. Три позитивні риси вітчизняної податкової системи.

Податок на прибуток підприємств.

Система електронного адміністрування податку на додану вартість.

Електронний кабінет платника податків.

2. Три речі, яких за довгі роки Вас навчив юридичний бізнес.

Ставитись до проблем клієнта, як до власних.

Дотримуватись етичних норм. Це тільки бізнес.

Залишатись людиною.

3. Три засади, на яких будується діяльність Вашої компанії.

Дисципліна.

Вміння працювати в команді.

Постійний розвиток.

4. Три головні вимоги, які Ви ставите до студента.

Одна вимога – вчитися!

5. Три поради для студентів і молодих випускників юридичного факультету.

Мені дуже подобається відповідь Любомира Гузара на питання "як жити?". Він сказав: "Працювати й молитися". Воістину просто й геніально. До цього я додав би лише "читати". Отож – працювати, читати, молитися. І все у Вас буде добре!

Підготував Я. Тарасенко.

Авторські праві на фото належать Д. Гетманцеву, Jurimex,Tax Advisers Association, EUCON.